Dorota Umińska, Sebastian Umiński. I mały Kacper, i jeszcze mniejszy Leo. Na tym blogu znajdziesz to, czym żyjemy: naszą pracę, nasze podróże, muzykę, której słuchamy, ulubione książki i filmy... Dzielimy się wszystkim, co nas cieszy i fascynuje. Opisujemy ciekawe wydarzenia w Warszawie. I jak zwykle: zapraszamy do nas na kawę.

Artystyczne odkrycia

niedziela, 06 listopada 2011

Trafiłem na to przypadkiem i jestem oczarowany. Kontrowersyjny projekt baletowy grupy Compagnie Marie Chouinard dotyka zarówno piękna ciała jak i jego ułomności - w tańcu i z jego powodu.

Autorką jest założycielka grupy, kanadyjska choreograf Marie Chouinard. Stosowanie akcesoriów (m.in. inwalidzkich kul)  pomogło uzyskać nietypowe figury, jednak tym sposobem gesty i ruchy - choć precyzyjne - stają się karykaturalne. Tancerze testują granice wolności fizycznej i kondycję człowieka poprzez dziwaczną, dziką choreografię. Formacja pokazała to przedstawienie w 2005r. Kontrowersyjna jest w nim nie tylko estetyka, ale i manifest na temat samego baletu: w jaki sposób jego piękno niszczy organizm, jak tancerz staje się niewolnikiem muzyki i estetyki ciała. 

Mała próbka:

A tu całe zarejestrowane przedstawienie:

part 1: http://www.youtube.com/watch?v=Y2R5Pz4T15U
part 2: http://www.youtube.com/watch?v=QGs90Pin4Vc
part 3: http://www.youtube.com/watch?v=7NCTcxyC-WU
part 4: http://www.youtube.com/watch?v=AtKd5s0zmiw

niedziela, 13 grudnia 2009

Słyszałem już kilka kawałków i - wierzcie mi - szczęka opada. Kuba Krawczyk to człowiek, który nie zna granic i swoje projekty realizuje na skalę, która robi wrażenie. Jego projekt grupy wodzirejów był już m.in. pokazywany w TVN, jest bowiem jednym z prekursorów tej odradzającej się profesji. Miał swoich nauczycieli, ale jest obecnie jedynym w Polsce, który tak bardzo rozwinął ofertę i zaplecze.

White Tie Project

Skąd pomysł White Tie Project? Kuba obecnie prowadzi wiele imprez rozrywkowych i bali dla publiczności liczącej po kilkaset osób. Naturalną dla niego koleją rzeczy było więc powołanie orkiestry, która na takich imprezach będzie mogła zagrać. Gdy mówił, że będzie to "coś na kształt orkiestry Adama Sztaby", myślałem, że to po prostu przybliżenie muzycznych klimatów. Ale takiego rozmachu i jakości nawet ja się nie spodziewałem. Gdy podesłał mi o 2 w nocy w kawałki, po prostu spadłem z krzesła.

Mały przedsmak ze studia, gdzie orkiestra nagrywała demo:

Tu znajdziecie obszerną fotorelację z pierwszego koncertu live: http://www.jaksen.pl/WTOLIVE.htm

A tu profil na MySpace z kilkoma rewelacyjnymi kawałkami muzycznymi: http://www.myspace.com/whitetieproject

Kuba, teraz juz oficjalnie: chylę czoła przed twoją przedsiębiorczością, perfekcjonizmem i artystycznym rozmachem. Ten absolutnie genialny pomysł tylko w twoich rękach mógł przerodzić się w taką perełkę. Wielki szacun również dla całego zespołu. Nie wiem, gdzie znalazłeś tych wszystkich ludzi: szalonego aranżera, uroczych muzyków, energetycznych wokalistów z warunkami, wreszcie realizatorów, montażystów itd. Zazdroszczę ci tej przygody :)

wtorek, 15 września 2009

Skandynawowie mają trochę inne poczucie humoru. Nie mogłem się powstrzymać, bo to naprawdę śmieszne :-) Nagranie pochodzi ze szwedzkiej edycji "Mam talent".

Na bieżąco

Najnowsze zdjęcia

Najnowsze video

Warto posłuchać


Gotye "Somebody that I used to know"


Sarah Blasko "No turning back"


Charlie Winston "I love your smile"


Pomplamoose "September"


Sia "Soon we'll be found"


Skopiuj CSS