Dorota Umińska, Sebastian Umiński. I mały Kacper, i jeszcze mniejszy Leo. Na tym blogu znajdziesz to, czym żyjemy: naszą pracę, nasze podróże, muzykę, której słuchamy, ulubione książki i filmy... Dzielimy się wszystkim, co nas cieszy i fascynuje. Opisujemy ciekawe wydarzenia w Warszawie. I jak zwykle: zapraszamy do nas na kawę.

Poradniki internetowe

środa, 30 września 2009

Normalnie tworzy się je w programach graficznych (statyczne) lub we Flashu (animowane). Potrzebna jest znajomość narzędzi i programu/ów.

Jednak dla tych, którzy potrzebują stworzyć prosty baner na własne potrzeby polecam kilka prostych narzędzi. Z jednej strony nie dają wielu możliwości, z drugiej - są darmowe, proste i pozwalają nawet laikowi stworzyć baner w 10 minut.

Najpierw 2 aplikacje, pozwalające tworzyć banery statyczne: nie potrzeba żadnego programu, bo to narzędzia dostępne online.

Kingstyles com - trochę lepszy i bardziej elastyczny
http://kingstyles.com/

banner zrobiony na Kingstyles.com

Onlinebannergenerator.com - dużo clipartów, ale mało możliwości modyfikacji elementów
http://onlinebannergenerator.com/

banner zrobiony na onlinebannergenerator.com

Dla tych, którzy chcieliby zrobić coś we flashu, polecam proste programiki do ściągnięcia:

Flax - programik do tworzenia animowanych napisów
http://www.instalki.pl/programy/download/flash/FlaX.php

SoThink SWF Easy - bardziej zaawansowany: pomoże stworzyć efektowną galerię foto, banner, animowany przycisk
http://www.instalki.pl/programy/download/flash/Sothink_SWF_Easy.php

Jeśli ktoś ma jednak większe oczekiwania, jako dobry manager polecam pomoc mojej żony. Już nie za darmo oczywiście. W końcu z czegoś trzeba żyć :-)

wtorek, 10 lutego 2009

To pierwszy z poradników, które czasem będę tu zamieszczał. Skoro już pracuję w tej branży, muszę ją trochę "odmitologizować". Zaczynam trochę od końca, ale trudno. Poniżej opisywane narzędzie nie jest żadnym wypasem. W mojej branży to tylko zabawka. Może was jednak zainteresować.

Niektórzy patrzą na mnie jak na magika, bo prowadzę bloga, mam założone galerie zdjęć i konta w serwisach z filmami. Muszę was rozczarować: teraz wszyscy to robią! Większość serwisów, które dziś znacie nie jest tworzona przez tajemniczych Administratorów. Mamy epokę tzw. "Web 2.0" czyli współuczestnictwa zwykłych użytkowników w tworzeniu treści.

Wcale nie jest tak, że nagle wszyscy nauczyli się programować. Po prostu dostali odpowiednie narzędzia np. do pisania blogów, publikowania zdjęć i filmów, a nawet tworzenia serwisów społecznościowych! Nie wszyscy wiedzą, co to jest serwis społecznościowy? Już tłumaczę. To taki serwis, który tworzy wokół siebie grupę użytkowników (czyli społeczność właśnie) i na niej się opiera. Najprostszy przykład: Nasza Klasa. Bez użytkowników ten serwis by upadł, nie miałby sensu. To zwykli ludzie dostali w nim proste możliwości pokazania się i interakcji. Bo społeczność musi się ze sobą kontaktować, np. za pomocą własnych profili, komentarzy, galerii zdjęć, tablic ogłoszeń itd.

Ty też możesz stworzyć własny mini-serwis społecznościowy. Taką możliwość stworzyli twórcy platformy www.socjum.pl , która pozwoli ci szybko i łatwo założyć coś podobnego jak www.uminscy1.socjum.pl. Stworzyłem tę stronę w minutę, a wypełniłem przykładowymi treściami w niecałą godzinę. Krok po kroku pozwolono mi wybrać, czy w serwisie ma znajdować się blog, galeria, filmy, muzyka, forum dyskusyjne, tablica ogłoszeń itd.  Możliwości jest akurat tyle, ile potrzeba. Nie przytłaczają, ale wystarczą komuś, kto jeszcze przed chwilą uważał, że to szalenie skomplikowane i nigdy się tego nie nauczy. Możesz założyć serwis ze społecznością znajomych, hobbystów, ludzi z klasy. Wtedy wystarczy ich tylko zaprosić :-)

I teraz najlepsze: twoja społeczność nie musi być bierna! Twój serwis społecznościowy nie będzie zwykłą stroną, którą tylko ty zarządzasz. Twoi znajomi na równi z tobą (jeśli im nie zabronisz tej możliwości) będą wrzucać teksty na bloga, ogłoszenia, zdjęcia, dyskutować na forum. Zobacz jak na żywo funkcjonuje to już np. TUTAJ lub TUTAJ.

Domyślnie tworzona przez ciebie strona będzie miała adres: www.cośtam.socjum.pl. Jeśli jednak masz własną - dowolną - domenę, możesz ją dołączyć i wtedy promować swój serwis adresem o przykładowej postaci: www.twojadomena.pl. O wyborze i rejestrowaniu domen napiszę następnym razem.

Mam nadzieję, że nie przynudzam. Jeśli macie jakieś pytania, śmiało. Wszyscy wiedzą, jak lubię się mądrzyć, więc na pewno odpowiem ;-)

Na bieżąco

Najnowsze zdjęcia

Najnowsze video

Warto posłuchać


Gotye "Somebody that I used to know"


Sarah Blasko "No turning back"


Charlie Winston "I love your smile"


Pomplamoose "September"


Sia "Soon we'll be found"


Skopiuj CSS