Dorota Umińska, Sebastian Umiński. I mały Kacper, i jeszcze mniejszy Leo. Na tym blogu znajdziesz to, czym żyjemy: naszą pracę, nasze podróże, muzykę, której słuchamy, ulubione książki i filmy... Dzielimy się wszystkim, co nas cieszy i fascynuje. Opisujemy ciekawe wydarzenia w Warszawie. I jak zwykle: zapraszamy do nas na kawę.

Filmy

środa, 27 stycznia 2010

Zbliżają się Walentynki, więc film pasuje jak ulał. "Struck" czyli historia Joela, który musi nauczyć się żyć z metrową strzałą w piersi. Amatorski film zrealizowany tylko na potrzeby wyświetlania w Internecie zdobył wiele nagród i nominacji.

Kiedyś wrzucałem też uroczy film "Signs" - optymistyczną historię w podobnym duchu. Miłego oglądania :)

12:24, seboumi , Filmy
Link Komentarze (1) »
czwartek, 17 grudnia 2009

Uwielbiam estetykę Tima Burtona. Nowa wersja Alicji w Krainie Czarów już na wiosnę w kinach. I znów jest na co czekać :)

poniedziałek, 14 września 2009

Czekam na to od miesięcy. Premiera światowa odbyła się 9.09.09 :-) Świetna animacja u tego reżysera nie jest zaskoczeniem. Ale scenariusz i klimat tym razem naprawdę powala.

Zobaczcie trailer. Ktoś się wybiera do kina? Ja koniecznie.

10:24, seboumi , Filmy
Link Komentarze (3) »
piątek, 19 czerwca 2009
Dawno nie było nic spoza rzeczywistości rodzinnej. Jakoś mam ostatnio problem, aby usiąść do pisania. Bierze się to chyba z mojego nastawienia, że nie powinny to być krótkie 2 zdania, ale pełna relacja z odpowiednim komentarzem. W ten sposób wielu potencjalnych historii w ogóle wam nie opowiadam, bo rezygnuję już w przedbiegach. Dziś kilka krótkich filmów animowanych. Dlaczego warto je obejrzeć? Bo są piękne, czasem niepokojące, czasem zabawne. Przede wszystkim jednak dlatego, że budują fabułę, od której ciężko się oderwać.
niedziela, 02 marca 2008

Do tej pory trudno mi napisać coś jednoznacznego. Ale - po kilku godzinach - nadal pozostaję pod urokiem tej opowieści. Opowieści, w której padające zdanie "Chciałbym całować twoją cipkę" jest urocze i niewinne...

Pokuta Zobacz zwiastun >>

Wraz z Dobrusią i Robertem spotkaliśmy się w kinie. Wybór filmu nie był trudny, bo leci obecnie wiele oskarowych produkcji. Wybraliśmy "Pokutę".  

Powiem tak: jeśli na pytanie o siłę miłości odpowiadano zawsze, że jest bezgraniczna, to ten film pokazuje, jak łatwo stanąć jej na przeszkodzie. W tle rozlega się dźwięk maszyny do pisania (genialnie zgranej z muzyką!), która każe zastanowić się nad rolą prawdy i fikcji. Wydarzenia pędzą z siłą lawiny - wywołanej jednym tylko epizodem. Siedziałem w kinowym fotelu z uczuciem, jakbym pędził rollercoasterem. A to przecież nie sensacja, ani nawet potężny dramat!

Jeśli lubisz filmy o książkach, pisarzach itd. to znajdziesz tu inteligentną grę narracji i prawdziwego życia, z pytaniem o ich wzajemną relację. Jeśli lubisz Keirę Knightley, to nie muszę polecać więcej. Film Joe Wrighta poleca się sam. Ja tylko potwierdzam.

sobota, 22 września 2007
Obejrzałem "Oniegina" z Liv Tyler i Ralphem Fiennesem. Oniemiałem, wbiło mnie w ziemię. To majstersztyk formy z ciszą w roli głównej. I tak wracam do Puszkina. Wracam, choć nigdy go nie czytałem. Wracam, bo były czasy, gdy kochałem literaturę, nie tylko fabułę. Wracając do Puszkina, wracam do siebie. "Oniegin" to opowiesć o nas...
niedziela, 18 marca 2007
Albo film ten spłynie po tobie, albo zapadnie ci w pamięć i nie da spokoju... Mną wstrząsnął. Zamiast biografii Goi, zobaczyłem świat jego własnymi oczami. I nie spodobało mi się, to co widziałem. Odtąd rozumiem jego karykaturalne grafiki i "krzyczące" obrazy. Odtąd rozumiem, że malował ludzkość. Jak?
piątek, 23 lutego 2007
Reklamowany jako film, który "w IV RP nie mógłby powstać". Powstał w Niemczech, które najwyraźniej dojrzały nie tylko do rozliczeń z wojną, ale i z czasami NRD-owskiej STASI. Przejmujący, intymny, wzruszający. I na wskroś prawdziwy.

Na bieżąco

Najnowsze zdjęcia

Najnowsze video

Warto posłuchać


Gotye "Somebody that I used to know"


Sarah Blasko "No turning back"


Charlie Winston "I love your smile"


Pomplamoose "September"


Sia "Soon we'll be found"


Skopiuj CSS