Dorota Umińska, Sebastian Umiński. I mały Kacper, i jeszcze mniejszy Leo. Na tym blogu znajdziesz to, czym żyjemy: naszą pracę, nasze podróże, muzykę, której słuchamy, ulubione książki i filmy... Dzielimy się wszystkim, co nas cieszy i fascynuje. Opisujemy ciekawe wydarzenia w Warszawie. I jak zwykle: zapraszamy do nas na kawę.
Blog > Komentarze do wpisu

Gdzie szukać książek dla dzieci

Najlepiej na blogach, które są im poświęcone. Niedługo napiszę coś o wydawnictwach dla dzieci, ale chwilowo potraktujmy temat bardziej przekrojowo. Poniżej znajdziecie listę najlepszych blogów o literaturze dziecięcej.

Mały pokój z książkami - duży rozrzut opisywanych propozycji, wiele tytułów dla najmłodszych dzieci. Wbrew manifestowi, że "książka to przede wszystkim tekst" autorka ceni dobre ilustracje. Przyznaje się do bycia maniaczką czytania, jest też związana z Fundacją Sto Pociech organizującą akcję "Czytanie na dywanie". Bogata linkownia w prawej szpalcie bloga: książki, autorzy, ilustratorzy.

Krysia, Twins & Co - Krysia to dziennikarka i mama bliźniaczek, stąd tytuł. Jej dziennikarskie podejście sprawia, że bardzo dobrze czyta się jej bloga, a proponowane tytuły są świetnie opisane.

Półeczka z książkami - książki dla dzieci i rodziców, ciekawie podzielone "półeczkami" skierowanymi do różnych grup wiekowych. Tu również warto skorzystać z bocznej szpalty.

Rabatka - nietypowy (i dobrze!) "ogródek z książkami", świetnie otagowane wpisy.

Zaczytani - książki dla dzieci i młodzieży pokategoryzowane konsekwentnie wg wieku. Blog prowadzą go 2 autorki Zefi-rynna i Żyrafa, poszukiwaczki dobrych książek.

Kuferek książek odkurzonych - prezentuje sentymentalne podejście do książek z naszego dzieciństwa, "by i nasze dzieci poznały ich czar".

Podobne inspiracje podsuwają Czytulanki: kilka autorek, wspomina stare, a mało znane książki dla dzieci, które warto im czytać. Wspominkową formułę ma też Tralaloskop, oryginalny o tyle, że tylko przytacza tytuły i ilustracje starych książek. Inna sprawa, że najczęściej jakikolwiek opis wydaje się zbędny.

Strych z książkami - społecznościowy projekt skierowany do książkowych "szperaczy". Ciągle nie udało się uruchomić księgarni, ale znajdziecie tu sporo ciekawych akcji i konkursów oraz zapowiedzi dziecięcych wydawnictw. 

Poczytaj mi synku - blog dziennikarki "Polityki" Justyny Sobolewskiej poświęcony "wychowaniu przez czytanie". To bardziej pamiętnik o tym, co właśnie czyta wspólnie z synem, jednak okraszony uniwersalnymi refleksjami nt. czytania i dziecięcych bohaterów literackich.

Kartoteka Zosi Frankowskiej - Zosia to freelancerka, ilustratorka książek dla dzieci. Właśnie o ilustracjach głównie pisze, przedstawiając prace własne oraz inne warte polecenia.

Kiedy byłam mała - znowu ilustratorka, ale z nietypowym pomysłem na bloga. Gdy porusza dany temat (raczej książki dla młodzieży), bogato ilustruje go przykładami. Oczywiście z czaów, "gdy była mała" :)

wtorek, 01 grudnia 2009, seboumi

Polecane wpisy

  • Nałóg i odkrycie

    Kiedy pytał ktoś w pracy, odpowiadałem: kolejny odmóżdżacz. Czytałem w autobusiepodczas drogi do pracy, w dni gdy Dorotka potrzebowała samochodu. Od wczoraj prz

  • Gaiman: czytadło aktualne

    Wsiąkłem w "Amerykańskich bogów" (wspaniały prezent od Dorotki), choć Przemek mógłby autora nazwać "pieprzonym postmodernistą" za tę książkę

  • Niezbędnik książkowy dla każdego małego

    Kacper rośnie i mądrzeje. Niedługo (no...) zacznie czytać. I zastanawiam się: CO.Swego czasu spisywaliśmy z Dorotką listę książek, które w dzieciństwie wywarły

Komentarze
Gość: artur, *.chello.pl
2009/12/02 21:09:55
To ja jeszcze jeden blog książkowy polecę :
synkowe-czytanie.blog.onet.pl/
-
ewerner
2009/12/03 01:15:44
To ja tez polece cos jeszcze:
Małe i Większe Formy - miniformy.blox.pl/html
Nie tylko książki ... czasem filmy, czaem twórczość własnych dzieci. tetralnie, filmowo, książkowo, wydania sprzed lat ...
-
seboumi
2009/12/03 02:09:23
No właśnie, co kilka głów, to nie jedna. Na pierwszy rzut oka wizualnie słabsze, ale rewelacyjne treściowo, a właśnie o to chodzi :)
-
zosiafrankowska
2009/12/10 17:31:21
Jestem zaszczycona :-)
Do wrześniowej notki z flash mobami przyda się jeszcze ten - jest naprawdę ujmujący.
www.youtube.com/watch?v=7EYAUazLI9k
Pozdrawiam,
Zosia
-
seboumi
2009/12/13 22:40:23
Znam go, pierwotnie ten flashmob był reklamą musicalu "The sound of music", z którego pochodzi ta piosenka. Później kopiowano go i odgrywano na różnych dworcach w tej samej formie. Uwielbiam go, jest uroczy :)
-
Gość: naczynie_gliniane, *.mikolow.multimetro.pl
2010/01/12 21:21:56
A ja zapraszam na mojego bloga o książkach dla dzieci: czytanki-przytulanki.blogspot.com/
-
Gość: Marta, *.dynamic.chello.pl
2011/11/09 16:55:06
To i ja dorzucę jeszcze jeden :)
ksiazeczki-synka-i-coreczki.blogspot.com/
-
seboumi
2011/11/10 12:02:21
Piękne i dobrze prowadzone. Dzięki.
-
Gość: , *.play-internet.pl
2013/01/19 21:15:22
Witajcie,
to i ja zaproszę serdecznie na mój blog o książkach dla najmłodszych. Newsy na temat znanych, popularnych i nagradzanych, jak i słów kilka na temat odkopywanych, bądź też po prostu bardzo popularnych wśród Maluchów, jednak takich, o których w prasie nie słychać :) Wieści z pierwszej ręki - pisane przez czujnie i na co dzień obserwującą preferencje maluchów bibliotekarkę ;)

www.bajarkanatopie.blog.pl

Na bieżąco

Najnowsze zdjęcia

Najnowsze video

Warto posłuchać


Gotye "Somebody that I used to know"


Sarah Blasko "No turning back"


Charlie Winston "I love your smile"


Pomplamoose "September"


Sia "Soon we'll be found"