Dorota Umińska, Sebastian Umiński. I mały Kacper, i jeszcze mniejszy Leo. Na tym blogu znajdziesz to, czym żyjemy: naszą pracę, nasze podróże, muzykę, której słuchamy, ulubione książki i filmy... Dzielimy się wszystkim, co nas cieszy i fascynuje. Opisujemy ciekawe wydarzenia w Warszawie. I jak zwykle: zapraszamy do nas na kawę.
Blog > Komentarze do wpisu

Gaiman: czytadło aktualne

Wsiąkłem w "Amerykańskich bogów" (wspaniały prezent od Dorotki), choć Przemek mógłby autora nazwać "pieprzonym postmodernistą" za tę książkę. Mógłby, gdyby używał takich słów. Mój kochany szwagier życzył mi ostatnio ortodoksji, ale jakoś ciężko mi być ortodoksyjnym w czymkolwiek. Jestem dzieckiem komercyjno-postmodernistycznym i dobrze mi z tym.

Nawet nie czytając, wiedziałem od dawna, że polubię Neila Gaimana, gdy trafiałem czasami na fragmenty jego powieści. Pierwszą książką (na razie jedyną). którą przeczytałem na głos synowi był "Gwiezdny pył" tego autora. Właśnie odkryłem tez, że - niezauważenie - przeczytałem dotąd już połowę jego wszystkich powieści. Tak mi się ciągle przewija w życiu od paru lat.

I co u niego znajduję? Mieszankę rzeczywistości z nierzeczywistością. Nie fantastykę. Po prostu równorzędne wersje świata. Takie "Nad" i "Pod" funkcjonujące obok siebie na równych prawach, jak w powieści "Nigdziebądź". A najbardziej podoba mi się taka koncepcja kosmogonii i filozofii religii: wiara jako siła sprawcza. Blisko tu do Pratchetta, który w humorystyczny sposób potrafił opowiedzieć o losach bogów, gdy przestają w nich wierzyć ludzie oraz o tym, skąd bogowie i wierzenia powstają. Przewrotne, za to jakie wciągające!

Gaiman na swój własny sposób czerpie z kultury i buduje twory karykaturalne, ale tym prawdziwsze. Jego umiejętność sarkastycznego spojrzenia na świat i równoczesnego uprawdopodabniania nieprawdopodobnego urasta do rangi kunsztu. Doczytam "Amerykańskich bogów" i wezmę się za kolejne. O tak.

czwartek, 13 listopada 2008, seboumi

Polecane wpisy

  • Gdzie szukać książek dla dzieci

    Najlepiej na blogach, które są im poświęcone. Niedługo napiszę coś o wydawnictwach dla dzieci, ale chwilowo potraktujmy temat bardziej przekrojowo. Poniżej znaj

  • Nałóg i odkrycie

    Kiedy pytał ktoś w pracy, odpowiadałem: kolejny odmóżdżacz. Czytałem w autobusiepodczas drogi do pracy, w dni gdy Dorotka potrzebowała samochodu. Od wczoraj prz

  • Niezbędnik książkowy dla każdego małego

    Kacper rośnie i mądrzeje. Niedługo (no...) zacznie czytać. I zastanawiam się: CO.Swego czasu spisywaliśmy z Dorotką listę książek, które w dzieciństwie wywarły

Na bieżąco

Najnowsze zdjęcia

Najnowsze video

Warto posłuchać


Gotye "Somebody that I used to know"


Sarah Blasko "No turning back"


Charlie Winston "I love your smile"


Pomplamoose "September"


Sia "Soon we'll be found"