Dorota Umińska, Sebastian Umiński. I mały Kacper, i jeszcze mniejszy Leo. Na tym blogu znajdziesz to, czym żyjemy: naszą pracę, nasze podróże, muzykę, której słuchamy, ulubione książki i filmy... Dzielimy się wszystkim, co nas cieszy i fascynuje. Opisujemy ciekawe wydarzenia w Warszawie. I jak zwykle: zapraszamy do nas na kawę.
Blog > Komentarze do wpisu

Alfons Mucha - wystawa w Narodowym

Ostatnio zdziwiłem się niepomiernie, gdy okazało się, że jedna z moich koleżanek w ogóle o nim nie słyszała! Był jednym z najwybitniejszych reprezentantów secesji, a jego plakaty przyniosły mu wielką sławę. Od 18 maja do 29 lipca 2007 Muzeum Narodowe wystawia prawie 190 prac Alfonsa Muchy (1860-1939) - czeskiego artysty plastyka: jego słynne plakaty teatralne i reklamowe, pastele, obrazy olejne i fotografie. Będzie to największa jak dotąd wystawa dzieł Muchy w Polsce. To trzeba zobaczyć! Kto go nie zna, niech spojrzy na te fotki:

Plakaty reklamowe i grafiki Muchy z końca XIX wieku reklamowały szampana, mydło, perfumy, czekoladę, bibułki do papierosów i rowery. Ich poziom artystyczny jest - moim zdaniem - niedościgniony. Pomyśleć: taki talent na opkaowaniach papierosów... To trochę jak śpiewanie do kotleta, ale wyznaczyło poziom twórcom sztuki użytkowej i podniosło ich dzieła do rangi sztuki właśnie.

reklama reklama reklama reklama

Szczególnie polecam plakaty, które pozwoliły odkryć Alfonsa Muchę publiczności: wykonane dla francuskiej aktorki Sary Bernhardt, zapowiadające występy Bernhardt w paryskim Teatrze de la Renaissance.

Więcej o wystawie: http://www.mnw.art.pl/index.php/wystawy_czasowe/wystawy/art23.html

Podczas Nocy Muzeów w Warszawie próbowaliśmy dostać się na wystawę, ale kolejka (ciągnąca się do samego ronda z palmą!) zniechęciła nas wtedy. Trudno, po prostu zamiast pójść za darmo, tradycyjnie kupimy bilety :-)


 
piątek, 01 czerwca 2007, seboumi

Polecane wpisy

  • Podróże z maluchami

    Chcielibyście wyjechać za granicę z dziećmi, ale obawiacie się chorób, niewygód i trudności z aklimatyzacją? Marta i Michał przekonują, że dzieci są bardziej od

  • Piaskowa historia

    Dziewczyna wyszła na scenę ukraińskiej wersji programu "Mam talent" i pokazała coś niebywałego. Opowiedziała całą historię, używając do tego tylko... piasku! St

  • "Peer Gynt" Teatru ITP w warszawskiej Romie

    Po raz kolejny Teatr ITP ,z którym kiedyś graliśmy pojawi się w Warszawie. Po raz trzeci w swojej historii zagra w teatrze Roma, tym razem "Peer Gynta"

Na bieżąco

Najnowsze zdjęcia

Najnowsze video

Warto posłuchać


Gotye "Somebody that I used to know"


Sarah Blasko "No turning back"


Charlie Winston "I love your smile"


Pomplamoose "September"


Sia "Soon we'll be found"